Uparte serce. Biografia Poświatowskiej, Kalina Błażejowska

Wydawnictwo Znak, 2014

Liczba stron: 338

Jako dziecko i nastolatka uwielbiałam poezję, stąd te kilka tomów wierszy w domu. Wśród nich jest także książka wydana w 1994 roku pt: Poezje zebrane, których autorką jest Halina Poświatowska. Ten tom przybył do mnie już pod koniec fazy lirycznej, więc nie jest mi zbyt dobrze znany. Przed przystąpieniem do lektury biografii poetki wiedziałam więc o niej mniej więcej tyle, co większość z was – młodo umarła na serce, pisała sporo erotyków, na zdjęciach zwykle jest smutna. Kalina Błażejowska wykonała kawał dobrej roboty, by pokazać Poświatowską jako człowieka, którego można polubić lub znielubić, lecz nie można wobec niego pozostać obojętnym.

Zbeletryzowana biografia opiera się na wielu źródłach – listach, dokumentach, wycinkach z gazet, wspomnieniach osób, które znały poetkę. Tam, gdzie autorka uznała to za słuszne, zastosowała dialogi, w innych miejscach są cytaty z listów, jeszcze w innych, fragmenty wierszy, które powstały pod wpływem jakiegoś wydarzenia w życiu Poświatowskiej. Nie ma dłużyzn, nie rozwija się wątków pobocznych, a przedstawione wydarzenia mają duże znaczenie i pokazują bohaterkę z różnych perspektyw.

„Upartemu sercu” daleko do laurki. Pokazuje Poświatowską również z tej strony, której nie znamy, jako że wciąż panuje przekonanie, że o zmarłych nie mówi się źle. A tu okazuje się, że była kapryśna, kochliwa, często egoistyczna, złośliwa. Oczywiście jest wiele przykładów na to, że była również wielkoduszna, rodzinna, sumienna, uparta, pracowita, ambitna. Można w nieskończoność mnożyć przymiotniki opisujące jej osobę, co świadczy o wnikliwości autorki biografii oraz umiejętności przedstawienia bohaterki.

Książka jest bardzo ładnie wydana – choć spora, to dość lekka (co ważne, gdy czyta się w łóżku), zawiera dużo fotografii i przypisów, które również czyta się wyśmienicie. Zaciekawi nie tylko miłośników poezji. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *