W biegu… Książka podróżna, Marcin Wilk

Universitas, 2010

Liczba stron: 319

Książkę Marcina Wilka „W biegu” czytałam … w biegu. Mimo mnóstwa rzeczy do zrobienia w przedświątecznej gorączce, nie potrafiłam sobie odmówić przeczytania kilku bądź kilkunastu stron, jako miłego i mądrego przerywnika pomiędzy jedną a drugą przygodą kuchenną. Książka ta jest zbiorem kilkudziesięciu wywiadów z pisarzami. Większość z nich była już wcześniej publikowana w prasie lub internecie, a niniejszy zbiór jest podsumowaniem, którego dokonał autor.

Pisarze, którzy rozmawiają z Marcinem Wilkiem to pierwsza liga literatury polskiej i światowej. Pojawiają się nazwiska takie jak Eduardo Mendoza, John Irving, Joanne Harris, Aleksandra Marinina, Olga Tokarczuk, Monika Szwaja i wielu innych, których nie sposób wymienić. Oprócz tych zajmujących się beletrystyką, Wilk rozmawia również z autorami książek – dokumentów, wspomnień, reportaży. Każda rozmowa to mały mikrokosmos. Poruszane tematy dotyczą nie tylko warsztatu pisarzy, ale także ich fascynacji i zainteresowań. Przeprowadzający wywiad często zadaje pytania o wątki autobiograficzne w powieściach, postrzeganie Polski i Polaków przez autorów zagranicznych oraz ogólną kondycję ludzkości. Dowiadujemy się też co nieco na temat fascynacji pisarzy fotografią, kotami i … matematyką. Większość wywiadów ukazuje pisarzy humanistów, ciekawych świata, otwartych na nowe doświadczenia, ludzi o szerokim światopoglądzie i wielkim intelekcie. Nie ma w tych wywiadach plotkarstwa, niedyskrecji, Wilk nie próbuje nakłonić pisarzy do zwierzeń o prywatnym życiu, w zakresie jego zainteresowań leży pisarz jako człowiek, a nie jako element popkultury.

Ogromnie zaimponowali mi niektórzy autorzy. Postanowiłam nawet zapoznać się z książkami tych, których dotychczas nie znałam, lub nie miałam ochoty czytać z jakichś nie do końca logicznych pobudek wynikających z uprzedzeń tkwiących głęboko we mnie. Tak więc po lekturze „W biegu” postanowiłam zapoznać się z literaturą tworzoną przez: Erika-Emmanuela Schmitta, Etgara Kereta, Sylwię Chutnik, Nikitę Lalwani, Daniela Kaldera, Ewę Kuryluk.

Książka „W biegu” to must-have dla wszystkich tych, którzy czytają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *