W odbiciu, Jakub Małecki

Powergraph, 2011

Liczba stron: 299

Nie jestem specjalistką ani znawczynią twórczości tego autora. Jednak po dwóch przeczytanych powieściach Jakuba Małeckiego, mogę określić się mianem miłośniczki jego twórczości. Czytając jego powieści wsiąkam w wykreowany na kartach książki świat. Żyję życiem bohaterów, czuję, bawię się i cierpię z nimi. To niezwykłe, tym bardziej, że książki tego autora łączą świat realny ze światem fantastycznym ze szczyptą horroru i groteski.

„W odbiciu” ma kilku narratorów wypowiadających się w pierwszej osobie. Głównym z nich jest Karol – bezrobotny miłośnik motocykli żonaty z Natalią. Karol dowiaduje się od kumpla – policjanta o dziwnym przypadku morderstwa. Mieszkający samotnie zabity staruszek zajmował mieszkanie w kamienicy na Długosza – policjanci odkryli jednak, że denat nie miał ani kuchni ani łazienki. Jedynym sprzętem znalezionym w mieszkaniu był fortepian.

Wiedziony ciekawością Karol idzie do tego mieszkania. Od tej pory wydarzenia przyspieszają i przyjmują najbardziej nieoczekiwany obrót. Co mu się tylko wydaje, a co jest rzeczywistością? Czy mnożące się nieszczęśliwe wypadki, napady, morderstwa i wszelakie zbrodnie są kwestią przypadku, czy może konsekwencją zdarzeń na ulicy Długosza? Czy stary znajomy o ksywie Pielgrzym ma coś wspólnego z falą zbrodni zalewającą miasto? Karol próbuje znaleźć powiązania, ale nie będzie to łatwe, ponieważ i na jego rodzinę spadnie seria zmartwień.

Uwielbiam klimat tej książki – z jednej strony prosty do bólu język, z drugiej strony lawina nieprawdopodobnych zdarzeń niczym z koszmarnego snu. Inteligentna gra z czytelnikiem szukającym wraz z Karolem powiązań i niedopowiedziane zakończenie dają mocnego kopa. W całym tym gąszczu różnych zdarzeń kryje się jednak podstawowe pytanie o sens życia. I choć zazwyczaj unikam powieści z elementami fantastyki i horroru, to wszystko, co napisze Małecki łykam jak młody pelikan. „W odbiciu” to wspaniała książkowa przygoda. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *