Walet Pikowy, Boris Akunin

Świat Książki, 2003

Liczba stron: 142

Końcówka XIX wieku w Rosji. Na terenie kraju grasuje sprytny, przebiegły i grający o najwyższe stawki oszust, zwany Waletem Pikowym od karty, którą zostawia oszukanym przez siebie naiwnym obywatelom. Walet staje się coraz śmielszy i zuchwały, ponieważ imponuje mu rozgłos jaki stał się jego udziałem. By wykazać bezczelność z jaką działa wystarczy wspomnieć, iż dopuścił się sprzedaży domu gubernatora Moskwy. Ten czyn sprowadza na niego uwagę najwyższych władz państwowych, a śledztwo zostaje powierzone przeciwnikowi dorównującemu Waletowi intelektem i sprytem. Sam Fandorin postanawia zmierzyć się z oszustem, tym bardziej, że i on staje się wkrótce ofiarą pomysłowego przestępcy.

Zabawnie opisane fortele i oszustwa, zasadzki na Waleta oraz zasadzki na Fandorina sprawiają, że czyta się to wszystko szybko i z dużą przyjemnością. Oprócz dwóch głównych przeciwników warto przyjrzeć się postaci Tulipanowa – nowo mianowanego na asystenta Fandorina poczciwego człowieka, oddanego swojemu pracodawcy i obdarzonego wieloma cechami czyniącymi z niego nieocenioną pomoc w śledztwie.

To książka przygodowa dla dorosłych. Takie książki są po to, by spędzić z nimi wieczór w przyjemnej atmosferze, by przez chwilę poczuć się dzieckiem odkrywającym po raz pierwszy przyjemność czytania o przygodach, które niekoniecznie chciałoby się samemu przeżywać.

2 myśli nt. „Walet Pikowy, Boris Akunin”

    1. Też lubię, choć zdarzają mu się słabsze książki.Nic dziwnego, trochę ich produkuje…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *