Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz, Anna Kamińska

wandaWydawnictwo Literackie, 2017

Liczba stron: 480

Legenda polskiego himalaizmu. Kobieta, która jako pierwsza Europejka zdobyła Mount Everest. Jaka była? Co ją ukształtowało? Gdzie zahartowała swój charakter? Anna Kamińska odkrywa nieznane fakty z życia Wandy Rutkiewicz i ukazuje swoją bohaterkę na tle rodziny, przyjaciół, w środowisku wspinaczy i w mediach.

Niewesołe powojenne dzieciństwo w cieniu tragedii i śmierci starszego brata, nieudane, niedobrane małżeństwo jej rodziców. Nieobecny ojciec i matka nieobecna duchem, bujająca w obłokach i szukająca zen w Himalajach, o których godzinami dyskutowała z doradcami religijnymi. Niedostatek graniczący z biedą. Pierwsze przyjaźnie i sukcesy sportowe. Najstarsza Wanda łatająca dziury w budżecie domowym dzięki korepetycjom. Miłość do gór pojawiła się później. Najpierw była przyjaźń ze starszym od niej chłopakiem, który zabierał ją na skałki. Wspinaczka po dolnośląskich górach okazała się uzależniająca, pobudziła w Wandzie pokłady ambicji, siły, niezłomności. Te cechy będą jej znakiem rozpoznawczym. Zawiodą ją na ośmiotysięczniki, ale jednocześnie zniechęcą do niej innych wspinaczy. Tych, którzy poczują się stłamszeni charyzmą Rutkiewicz. Tych, którzy niekoniecznie chcą pracować na jej sukces.

Autorce udało się pokazać złożoność tej postaci. Kruchość związków z mężczyznami, urok i serdeczność, którymi zjednywała sobie ludzi, a jednocześnie brak elastyczności i dumę. Te dwie ostatnie cechy miały wielki wpływ na jej związki z ludźmi. Czytałam wiele książek o ludziach gór. Ta opowieść jest nieco inna – większy nacisk położono na  stosunki międzyludzkie (na równinach i w górach) niż na osiągnięcia bohaterki tej książki. Nie ma tu dramatycznych opisów wspinaczki, nie ma relacji z codziennego życia w obozach himalaistów, nie ma kroniki wejść na najwyższe szczyty świata. O górach mówi się w kontekście kolejnych sukcesów i skandali, które wydają się nieodłączną cechą himalaizmu. Jest to więc przede wszystkim opowieść o człowieku, który nie jest jednowymiarowy, którego podziwiano za osiągnięcia, lecz prawie nigdy nie rozumiano. To historia o kobiecie, która za życia była równie tajemnicza jak jej śmierć w górach. Co najważniejsze, książka nie jest laurką ani hołdem. To wielowymiarowa opowieść o silnej kobiecie, którą jedni lubili, inni cenili, a jeszcze inni starali się unikać. Bardzo dobra książka. Warto przeczytać.

2 odpowiedzi na “Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz, Anna Kamińska”

  1. Niesamowita historia jeszcze bardziej niesamowitej osoby. Życie Wandy Rutkiewicz to ogromna inspiracja nie tylko dla fanów gór. Zdecydowanie przyłączamy się do poleceń, a fanom himalaizmu polecamy dodatkowo „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *