When Wiill There Be Good News?, Kate Atkinson

Black Swan, 2008

Liczba stron: 480

Trzecia odsłona serii kryminalnej z Jacksonem Brodie, a ja mam wrażenie, że autorka jeszcze się rozkręca. To niewiarygodne, ale każdy kolejny tom wydaje mi się być jeszcze lepszy. „When Will There Be Good News?” na chwilę przenosi nas w przeszłość – 30 lat przed właściwą akcją książki wydarzyła się tragedia. Młoda kobieta została zaatakowana i zamordowana przez szaleńca, który bez wyraźnego powodu zadźgał ją nożem, a zaraz potem dwójkę z trojga dzieci, które jej towarzyszyły. Przeżyła tylko jedna dziewczynka – Joanna, która ukryła się w na polu wśród łanów zboża.

Teraz dziewczynka jest już dorosłą kobietą, lekarką i wygląda na to, że otrząsnęła się z traumy przeżytej w dzieciństwie. Co więcej, swoją pogodą ducha zaraża też innych i emanuje ciepłem. Jej własna rodzina nie jest duża, ma jedno kilkumiesięczne dziecko i męża, który zdaje się mieć jakieś problemy w biznesie. Zaczyna interesować się nim policja podejrzewając, że próbuje wyłudzić odszkodowanie. W tym samym czasie z więzienia ma wyjść winny zbrodni, która zmąciła dzieciństwo Joanny. Na domiar złego Joanna i dziecko znikają z dnia na dzień i nie dają znaku życia. Wszyscy zdają się ignorować to znikniecie, łącznie z mężem zaginionej. Jedynie pomagająca przy dziecku szesnastoletnia Reggie próbuje nakłonić policję do działań. Bezskutecznie. Na szczęście na jej drodze staje Jackson Brodie, który w zamian za ocalenie życia obiecuje Reggie pomoc w rozwikłaniu zagadki zaginięcia Joanny.

Wyłuskałam z powieści jeden główny wątek, aby nieco przybliżyć Wam jej treść. Jednakże powinniście mieć świadomość, że styl Atkinson opiera się na zagęszczaniu wątków, puszczaniu luźnych nici, które pozornie do niczego nie pasują, sprawiających wrażenie chaotycznych, niepotrzebnych, zaciemniających obraz rzeczy. W rzeczywistości każdy wątek, każda scena ma istotne znaczenie, które objawia się dopiero w finale. Przy tym ostatnie zdania powieści zawsze zbijają czytelnika z pantałyku – wywracają do góry nogami pieczołowicie zbudowany obraz wydarzeń. Za to wszystko uwielbiam książki o Jacksonie Brodiem, który rzadko jest głównym bohaterem, ale bez którego książki te nie miałyby sensu. Czytajcie, jeśli macie taką możliwość.

Jedna odpowiedź do “When Wiill There Be Good News?, Kate Atkinson”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *