Wielbłądzica baletnica i inne bajki, Arnold Lobel

ag1

Wydawnictwo Literackie, 2016

Liczba stron: 48

Żyjący w XX wieku amerykański bajkopisarz Arnold Lobel sam ilustrował swoje książki. W bajkach, w Polsce wydanych pod tytułem „Wielbłądzica baletnica i inne bajki”, ilustracji i bajek jest po dwadzieścia. Na jednej stronie jest bajka (nigdy nie jest dłuższa niż strona), na drugiej, ilustracja doskonale odzwierciedlająca treść.

ag2

Zaskoczyło mnie to, że to współczesny pisarz. Forma bajek bowiem bardziej jest zbliżona do La Fontaina niż do Brzechwy. Bohaterem każdej z nich jest jakieś zwierzątko lub zwierzęta, które zachowują się jak ludzie – chodzą do szkoły, uprawiają ogród, leżą w łóżku, popijają herbatę z filiżanek. Nieobce są im również ludzkie uczucia: nuda, wstyd, zażenowanie, irytacja.

ag3

Każda bajka ma morał, który został wyróżniony na dole, pod tekstem. Opowieści zmierzające do morału są ciekawe, bywają zabawne, i odpowiednie na raz dla dziecka młodszego. Bajki przestrzegają przed pewnymi zachowaniami, zachęcają do odwagi w dążeniu do realizacji swoich marzeń, pokazują właściwy sposób postępowania, a czasem tłumaczą świat – na przykład bajka o niegrzecznym kangurku, której morał widzimy poniżej.

ag4

Jeśli lubicie tradycyjne bajki, ta na pewno sprosta waszym oczekiwaniom.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *