Włoskie buty, Henning Mankell (audiobook)

Biblioteka Akustyczna, 2013

Czas nagrania: 11 godz. 5 min. Czyta Leszek Filipowicz

Liczba stron: 256

To, że Mankell pisze również książki obyczajowe nie było dla mnie niespodzianką. Wcześniej czytałam już serię powieści młodzieżowych, w których nie było ani trupów, ani zagadek do rozwiązania. Muszę przyznać, że jeśli chodzi o nastrój „Włoskie buty” mocno ją przypominają. Podobieństwo jednak na tym się kończy. Ta powieść skierowana jest do dorosłego czytelnika i porusza „dorosłe” problemy.

Były chirurg, Frederick Welin, od dwunastu lat mieszka samotnie na wyspie, którą odziedziczył po dziadkach. Mieszka skromnie, może nawet trochę jak pustelnik. Niczego nie żąda od świata i niczego mu nie daje. Nikogo do siebie nie zaprasza, a jedyny regularny kontakt ze światem ma dzięki wizytom listonosza. Frederick nosi w sobie niejedną tajemnicę i niezaleczoną ranę na sumieniu. Ponurą egzystencję na dobrowolnym wyganianiu przerywa się pojawienie schorowanej kobiety, osoby z przeszłości. Ich ponowne spotkanie stanie się początkiem licznych i gwałtownych zmian w życiu Fredericka, który wreszcie będzie musiał się zmierzyć z tym, przed czym całe życie uciekał.

Widziałam niezbyt pochlebne recenzje tej książki w jednej z księgarń internetowych i uważam, że są niesprawiedliwe, bo to bardzo dobrze skonstruowana powieść, pełna zaskakujących zwrotów akcji. Mankell nawet w tego rodzaju książce wspaniale podtrzymuje suspens i stopniowo odkrywa kolejne karty, a jednocześnie na drodze byłego eremity stawia coraz to nowe postaci.

Bardzo mi się podobała ta powieść o pojednaniu ze sobą oraz przekaz, który niesie za sobą. Bo czyż nie lepiej jest złapać byka za rogi, niż chować się przed nim w obawie przed konsekwencjami? Ostatecznie nie wszystko przecież kończy się źle, więc lepiej przekonać się co czeka za zakrętem zamiast spędzać życie na unikach.

Powieść z klasą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *