Wystawa prac Helgi Weissovej i rozmowa o twórczości autorki

3 października w ramach Festiwal Endemity w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu odbyło się spotkanie pt: Maluj, co widzisz i wystawa rysunków Helgi Hoskovej-Weissovej.

Spotkanie z udziałem dyrektora Czeskiego Centrum w Warszawie Petra Janyška i tłumacza Aleksandra Kaczorowskiego, zwieńczone zostało projekcją filmu dokumentalnego, opisującego walkę o życie bohaterki w czasie wojny. Walkę, dodam, że wygraną z pomocą bloku rysunkowego, farb i kredek. Nastoletnia Helga utrwaliła na papierze życie w obozie w Teresinie. Jest to jedyny w swoim rodzaju dokument, zapiski i rysunki innych ludzi nie zachowały się do czasów powojennych. Warto również zwrócić uwagę, że mimo młodego wieku, Helga stworzyła dojrzałe prace, swoisty reportaż w wydarzeń, których była świadkiem podczas wojennej tułaczki.

O książce, „Dziennik Helgi”, która polską premierę miała wiosną tego roku pisałam w swoim czasie. Rozmowa dotyczyła nie tylko wojennej historii Helgi, lecz także jej pierwszego (nie licząc 10 dni spędzonych w Auschwitz) pobytu w Polsce i jej życia po wojnie. Opowiedziano jak doszło do tego, że relacja nastolatki przetrwała wojnę i dlaczego została opublikowana dopiero niedawno. Dzięki temu, że rozmówcy chętnie dzielili się wiedzą o Czechach rozmowa wielokrotnie zbaczała na inne tory – mówiono o życiu zasymilowanych żydów w przedwojennej Pradze, wpływie Franza Kafki na politykę lat sześćdziesiątych w Czechosłowacji i o tym jak zakończyła się w Pradze wystawa poświęcona temu pisarzowi w chwili wkroczenia wojsk Układu Warszawskiego do stolicy.

Wystawa prac Helgi Weissovej wciąż jest otwarta, można ją zwiedzać do czasu zakończenia festiwalu, czyli do 27 października w gmachu Biblioteki Raczyńskich przy Placu Wolności w Poznaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *