Wzgórze Rzeźnika, Laura Lippman

To pierwsza książka autorstwa Laury Lippman jaką miałam okazję przeczytać. Jest to kryminał z przesłaniem.

Rzecz dzieje się w Baltimore. Tess Monaghan zakłada prywatną agencję detektywistczną. W pierwszych dniach działalności pozyskuje swoich dwóch pierwszych klientów – czarnoskórą kobietę zlecającą poszukiwanie zaginionej przed laty siostry oraz Rzeźnika ze Wzgórza Rzeźnika. Rzeźnik zyskał swój przydomek w jak najbardziej zasłużony sposób – kilka lat wstecz zastrzelił przed swoim domem nastolatka, który wraz z innymi dziećmi z rodziny zastępczej, wybił szybę w jego samochodzie. Rzeżnik po odsłużeniu kary więzienia pragnie odnaleźć pozostałe przy życiu dzieci, by naprawić wyrządzone przez siebie krzywdy.

Wydaje się, że odnalezienie zaginionej dziewczyny będzie łatwym zadaniem, okazuje się jednak, że to tylko początek zagmatwanej historii. Podobnie sprawa Rzeźnika przyjmuje nieoczekiwany kierunek. Tess mimo niewielkiego doświadczenia udaje się dotrzeć do prawdy.

Autorka w tym sprawnie napisanym kryminale przemyca kilka prawd o współczesnej amerykańskiej rzeczywistości – uprzedzenia rasowe, skomplikowany i nierzetelny system adopcyjny, urzedników o nieczystych rękach i sumieniach. Przesłanie do mnie dotarło mimo tego, że problemy opisane w książce są dla przeciętnego Polaka odległe. Jest to powieść, w której akcja toczy się raczej leniwie, nie ma strzelanek i pościgów policyjnych, za to występuje wiele nietuzinkowych postaci, wśród nich najlepiej zarysowana jest babcia głównej bohaterki. Jestem ciekawa innych powieści Laury Lippman.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *