Z góry widać tylko nic, Arek Borowik

z-gory-widac-tylko-nicWydawnictwo Dobra Literatura, 2017

Liczba stron: 400

Wszystko zaczyna się od pewnego typa – każdy takiego zna, nikt za nim nie przepada. Człowiek ten od lat pracuje na tym samym stanowisku, a jedyne, co opanował do perfekcji, to unikanie obowiązków. Biurko w biurze służył mu do chowania się przed przełożonymi, czasami zastępuje poduszkę. Pewnego dnia miarka się przebiera – Strawiński zostaje wezwany do gabinetu szefa. Chwyta się ostatniej deski ratunku i w zamian za kolejną szansę proponuje mu opowieść. A opowiadać umie jak mało kto.

Historie, które serwuje swojemu szefowi nawiązują do znanych baśni – o złotej rybce, Czerwonym Kapturku, sierotce Marysi i siedmiu krasnoludkach. Tę baśniowość dostrzega się dopiero później, ponieważ na pierwszy plan wysuwają się opowieści o ludzkich słabościach, pragnieniach, namiętnościach.

Poznajemy młodą aktorkę i jej męża pisarza. Ledwie wiążą koniec z końcem, marzą o sukcesie, wzajemnie się wspierają. Wszystko zmienia się w dniu, gdy mężczyzna ratuje tonącego chłopca. Okazuje się, że ocalił życie syna multimilionera, który obiecuje mu dozgonną wdzięczność i pomoc. W kolejnym opowiadaniu jesteśmy również świadkami toksycznych relacji pomiędzy matką i córką. Matka zarzuca córce, że nie umiała utrzymać przy sobie mężczyzny, kipią emocje. Wszystko to w obecności wnuczki. Dziewczynka zapłaci wysoką cenę za nieodpowiedzialność starszych kobiet. Ostatnia, najdłuższa opowieść rozbita jest na kilka części – ukazuje okrutny świat oraz świat, który można sobie obrzydzić niepohamowaną, chorobliwą zazdrością.

Każda z tych opowieści mogłaby zostać rozwinięta w powieść lub zekranizowana. Autor dotychczas pisał scenariusze filmów i seriali telewizyjnych, nic dziwnego, że w jego debiutanckiej książce uwypukla się filmowość kadrów i scen. Niezwykle ciekawe okazało się sięgnięcie do baśni, przełożenie ich na język współczesny i odegranie ich ponownie w miejskiej scenerii. Archetypiczne postawy ludzkie (zazdrość, chciwość, zemsta) są wdzięcznym tematem literackim, a Borowikowi dzięki odrobinie baśniowości udało się uniknąć płycizn i banału. Świetna książka dla tych, którzy lubią znane historie opowiedziane na nowo, lubią być zaskakiwani, pozwalają zaszaleć swojej wyobraźni, szukają w książkach czegoś świeżego. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *