Za horyzont, Andriej Diakow (Uniwersum Metro 2033)

Insignis, 2013

Liczba stron: 466

Postanowiłam sobie, że w wakacje postaram się doczytać te rozpoczęte serie, które mam ochotę skończyć. Realizację planu zaczęłam od trzeciego tomu trylogii Diakowa, której akcja toczy się na terenie Rosji, w postapokaliptycznym klimacie Uniwersum Metro 2033. „Za horyzont” ma tych samych bohaterów, których znamy z poprzednich części – chłopca Gleba i jego przybranego ojca stalkera Tarana.

Ich „dom”, czyli petersburskie metro pogrąża się w kolejnej wojnie o wpływy. Choć każda ze stron konfliktu chciałaby mieć Tarana po swojej stronie, ten wybiera inny los. Postanawia wydostać się z metra i ruszyć na poszukiwanie oazy czystego powietrza i wody. Niepewny trop prowadzi na drugą stronę kontynentu – do Władywostoku. Wraz ze stalkerem wyruszają jego przyjaciele i dwójka dzieci. Droga wiedzie przez niezbadane tereny, a na podróżnych czeka wiele zasadzek, z których nie wszyscy wyjdą cało. Wszyscy uczestnicy wyprawy mają świadomość, że ich poświęcenie może przyczynić się do sukcesu, jakim jest rewitalizacja zatrutej promieniowaniem ziemi i nowa szansa dla ludzi wegetujących pod powierzchnią.

Podobnie jak dwie poprzednie części i ta obfituje w wydarzenia. Przygoda goni przygodę. Nie każda z nich kończy się dobrze. Przyjaciele muszą dokonywać trudnych wyborów, a najmniejsza niesubordynacja może zmienić się w dramat. Diakow zabiera swoich bohaterów w miejsca, o których Gleb i Aurora nawet nie śnili. Aby dostać się za horyzont drużyna wzbije się w powietrze i zejdzie głęboko pod wodę.

Od czasu do czasu lubię przeczytać jakąś książkę z działu fantastyki. Diakow idealnie wpisuje się w moje potrzeby – powieść ma wartką akcję, wyrazistych bohaterów, przekonywujące motywacje, którymi się kierują. Wykreowany świat postapokaliptyczny na gruzach obecnej cywilizacji ma w sobie znajome elementy i punkty odniesienia. Dla mnie to czysta rozrywka i jedna z niewielu serii, które czytam i ja, i mój syn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *