Zagadka dna morskiego / Zagadka hien cmentarnych, Jorn Lier Horst

zagadka dna morskiego jorn lier horst

Smak Słowa, 2016

Liczba stron: 157

Akcja trzeciej części cyklu kryminalnego Clue również toczy się nad Zatoką Okrętów. Tym razem do pensjonatu prowadzonego wspólnie przez ojca Cecilii Gaathe i matkę Leo Basta zjeżdżają się filmowcy, którzy w tych malowniczych okolicach kręcą film sensacyjny. Wszyscy mieszkańcy z zaciekawieniem przyglądają się pracom na planie. Ciekawskie dzieci zauważają, że niektórzy mieszkańcy pensjonatu nie chcą znaleźć się w kadrze, nie wszyscy też są tymi, za kogo się podają. Kiedy z morza wypływa but z fragmentem ludzkiego ciała, wszystko, co miało być zabawą, staje się śmiertelnie poważne. Trójka przyjaciół znowu znajduje się w samym środku afery, w którą zamieszane są gangi motocyklowe i handlarze narkotyków.

zagadka hien cmentarnych

Smak Słowa, 2016

Liczba stron: 160

W czwartej części wracamy do sprawy tajemniczej śmierci matki Cecilii, ale zanim dotrzemy do finału tej zagadki, przeżyjemy moc przygód na cmentarzu. Ktoś pod osłoną nocy rozkopuje stare groby. Cecilia, Leo i Une wraz z psem Egonem pełnią wartę, żeby przyłapać hieny cmentarne na gorącym uczynku. Okazuje się, że działalność nieznanych sprawców związana jest z czasami wojny oraz domniemanym skarbem, który został ukryty gdzieś w okolicy. Do rozwiązania tej zagadki oraz tajemnicy zaginięcia i śmierci matki Cecilii przydadzą się nagrania z kamery ornitologa.

Jorn Lier Horst stworzył niezwykle zajmujący i udany cykl kryminalny dla młodszej młodzieży i starszych dzieci. Oczywiście nie ma w tych powieściach krwawych opisów ani analizy chorych umysłów, lecz mimo wszystko nie są to lukrowane opowiastki dla naiwnych. Przestępcy z kart książki są bezwzględni, popełniają morderstwa, parają się kradzieżą i handlem narkotykami, nie przebierają w środkach. Dzieci zwyciężają z nimi sprytem, znajomością okolic oraz wprawą w posługiwaniu się nowoczesnym sprzętem. Za każdym razem mali bohaterowie znajdują się w trudnej sytuacji, z której szczęśliwie wychodzą cało. Jestem znacznie starsza niż adresaci tej serii, ale nie czuję się urażona ani banalnością zagadek, ani spływającym lukrem, bo tego w tych książkach po prostu nie ma. Polećcie te książki młodszemu rodzeństwu. Koniecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *