Zamachowiec, Liza Marklund

Czarna Owca, 2010

Liczba stron: 472

„Zamachowiec” jest kolejną powieścią osadzoną w środowisku dziennikarzy redagujących dział kryminalny w dzienniku ukazującym się na terenie Szwecji. Annika Bengtzon, znana mi już powieści „Studio Sex” została niedawno mianowana szefową tego działu. Nadmiar odpowiedzialności, trudni współpracownicy czyhający na pomyłki przełożonej oraz ekwilibrystyka, której musi dokonywać próbując pogodzić życie rodzinne i pracę coraz bardziej dają jej się w kość. Apogeum nadchodzi tuż przed świętami, gdy dochodzi do tragedii na nowo wybudowanym stadionie olimpijskim.

Wybuch, który dokonał dużych zniszczeń na jednej z trybun, przypisywany jest przez niektóre media terrorystom pragnącym odsunięcia Szwecji od organizacji Igrzysk. Jednak ofiara śmiertelna, która znaleziona została w zrujnowanym obiekcie może wskazywać na osobiste porachunki. W wyniku wybuchu ginie jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiet w Szwecji, przewodnicząca Komitetu Olimpijskiego, Christina Furhage. Annika poświęca długie godziny na szukanie informacji o zmarłej oraz prawdopodobnych motywów tej zbrodni. Okazuje się, że im głębiej kopie w życiu Christiny, tym więcej cieni rzuca się na jej idealny obraz utrwalony przez media.

Oprócz wątku kryminalnego dominującego akcję powieści, mamy także obraz redakcji, konfliktów pomiędzy pracownikami oraz szefa, który do perfekcji opanował sztukę mediacji. Obraz życia przeciętnej szwedzkiej rodziny zapewnia nam sama Annika, która co raz miota się pomiędzy redakcją, przedszkolem, zamienia z mężem na dyżury przy dzieciach, w biegu przygotowuje się do wigilii i świąt.

Liza Marklund pisze dobrze, a nawet bardzo dobrze. Intrygi kryminalne oraz śledztwo dziennikarskie to ujęcie klasycznego kryminału z innej strony niż w przypadku dochodzenia policyjnego. Taki zabieg pisarski bardzo mi odpowiada. Jestem bardzo ciekawa pozostałych części z Anniką Bengtzon i mam nadzieję szybko zaspokoić swoją ciekawość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.