Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela, Grzegorz Kasdepke & Ryszard Petru

NCK, 2014

Liczba stron: 228

Książka dla dzieci o ekonomii? A nie będą siedziały jak na tureckim kazaniu? To chyba za trudne! Czy można ciekawie opowiadać o podatkach, hipotekach i recesji? Grzegorz Kasdepke udowadnia, że ekonomia nie jest tak straszna jak nam, dorosłym, się wydaje, a opowiedziane przez niego historie, zilustrowane przez Daniela De Latoura i opatrzone fachowym komentarzem przez Ryszarda Petru, spodobają się nie tylko maluchom.

Pan Rysio otwiera Ogród Dziwnych Stworów, w którym umieszcza różne dziwadła z krainy portfela. Do opieki nad zwierzętami oraz prowadzenia ogrodu zatrudnia długiego i chudego Biletera, pękatego Dozorcę oraz rezolutną Praktykantkę. Ich podopieczni – stworzenia, stwory i stworki – stwarzają rozmaite problemy. Na samym początku INWESTYCJA przygniata Pana Rysia, ZAROBKI pracowników wyglądają jak chucherka, a FISKUS buńczucznie szczerzy kły. Wraz z popularnością ogrodu pojawia się w nim coraz więcej mniej kłopotliwych okazów. Wśród nich są: maleńka, pocieszna, włochata kulka z ogonkiem o imieniu ZYSK, mizerna DYWIDENDA oraz szalejące na placu zabaw POPYT i PODAŻ. Aby sprostać konkurencji Pan Rysio decyduje się otworzyć cyrk. Z tej przyczyny musi dokonać INNOWACJI i zainwestować w REKLAMĘ, by przyciągnąć zwiedzających.

W taki oto sposób, zupełnie mimochodem, dziecko poznaje kolejne pojęcia z dziedziny ekonomii. Na pewno wiele z nich wcześniej obiło mu się o uszy, więc z chęcią dowie się więcej o tajemniczych sprawach ze świata dorosłych, takich jak: EMERYTURA, KARTY PŁATNICZE, RATY, KREDYT, BANKRUCTWO czy GIEŁDA. Co więcej, pozna je jako miłe lub straszne stworki, które albo pomagają dorosłym, albo spędzają im sen z powiek. Każde pojęcie, które występuje w bajce jako stworek pod koniec krótkiego rozdziału zdefiniowane jest prostymi słowami.

Nie sposób nie wspomnieć o wspaniałych ilustracjach, dopełniających opowieść o Ogrodzie Dziwnych Stworów. Każdy podopieczny pana Rysia charakteryzuje się jakąś szczególną, wyróżniającą go cechą, np. wijąca się jak wąż AKCYZA przylepia się do tego, co niezdrowe, a PARABANK, choć wygląda prawie tak samo jak bank, ma czarne podniebienie i może pokąsać. Jest zabawnie, kolorowo, pomysłowo. Świetna książka dla tych dzieci, które lubią wiedzieć więcej. Do czytania samodzielnie lub z rodzicami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *