Zdarzyło się, Włodzimierz Kalicki

Agora, 2014

Liczba stron: 1104

Tę książkę czytałam cały rok. Nie dlatego, że jest bardzo długa, tylko ze względu na jej treść, formę i układ. Włodzimierz Kalicki przez lata publikował w Gazecie Wyborczej artykuły o wydarzeniach, które miały miejsce w przeszłości danego dnia roku. Ostatecznie, w jego głowie zrodził się pomysł, żeby napisać książkę, w której zamieści felieton/reportaż historyczny na każdy dzień roku. W ten sposób skaczemy po historii nieco chaotycznie, ale dzięki temu czytamy o ciekawych wydarzeniach z dziedziny wojskowości, polityki, kryminalistyki, marynistyki i wielu innych. Wiek XX może tu sąsiadować z czasami faraonów. I jeśli rzeczywiście będziecie czytać po jednym felietonie na dzień, to nie zrobi wam to żadnej różnicy, bo liczy się opowiedziana historia.

Mnie nie udawało się zatrzymać na jednym. Zazwyczaj czytałam 4-5 reportaży, żeby w kolejnym tygodniu znowu wrócić do książki. Z dniami mi nie wyszło, ale z miesiącami trzymałam się dzielnie. Nigdy nie wykraczałam poza dany miesiąc dopóki się nie skończył. Z 366 felietonów tylko kilka uznałam za słabe. Nieco irytowało mnie to, że autor postanowił trzymać się cezury jednego dnia, czyli często nie dowiadywałam się, jak zakończyła się dana sprawa – czy przestępca został złapany i ukarany, jak potoczyły się losy opisanych ludzi. Oczywiście w przypadku ważnych wydarzeń historycznych nie było potrzeby dalszych wyjaśnień, lecz w kilka razy mi tego brakowało. Widać też zamiłowanie autora do bitew na morzu. Wcześniej powiedziałabym, że to mnie nie interesuje, ale okazało się, że w wykonaniu W. Kalickiego marynistyka jest barwna i ciekawa.

Spieszyłam się, żeby napisać o tej książce na zakończenie roku, by dać Wam czas na zakup ebooka i rozpoczęcie przygody o 1 stycznia. W papierze to książka stacjonarna – 1000 stron raczej nie zabierzecie na wakacje lub do autobusu, a pamiętajcie, że będziecie ją czytać przez całe 12 miesięcy. Kto podejmuje wyzwanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *