Zła krew, Arne Dahl

Muza, 2011

Liczba stron: 342

Misterioso” otwiera serię o Drużynie A, wyspecjalizowanej grupie w szwedzkiej policji, która została utworzona do ścigania przestępców międzynarodowych. Pierwsze zadanie potwierdziło klasę śledczych i utwierdziło zwierzchników o zasadności istnienia Drużyny A. Jednak długi okres, w którym policjanci nie otrzymują żadnych nowych zleceń sprawia, że we wszystkich wstępuje zniechęcenie, a zespół, którego członkowie angażowani są co raz do innych śledztw, zaczyna się rozpadać.

Kres temu przynosi pojawienie się w Szwecji amerykańskiego seryjnego zabójcy, zwanego mordercą z Kentucky. Sposób zabijania polegający na wprowadzeniu w szyję przemyślnego urządzenia niszczącego struny głosowe oraz torturowaniu ofiary, przywodzi na myśl wojnę w Wietnamie, podczas której wyspecjalizowany oddział amerykańskich żołnierzy w podobny sposób wymuszał zeznania na wrogu. Dwoje policjantów zostaje oddelegowanych do Nowego Jorku, by tam w siedzibie FBI poznać akta dotyczące sprawy zabójcy. Paul i Kerstin poznają tam agenta, który od lat siedemdziesiątych tropi mordercę, którego kariera został zrujnowana przez nieuchwytnego zbrodniarza i który w końcu musiał przewartościować wiele aspektów swojego życia prywatnego i zawodowego. Czy szwedzcy policjanci również zostaną ogarnięci obsesją złapania mordercy z Kentucky?

Arne Dahl napisał bardzo dynamiczną książkę. Znacznie bardziej niż „Misterioso” koncentruje się ona na śledztwie, zaniedbując sprawy prywatne policjantów, co moim zdaniem wychodzi powieści na dobre. W dalszym ciągu śledzimy prywatne życie policjantów z Drużyny A, ale śledztwo i wszystko co z nim się wiąże wybijają się na pierwszy plan. W deszczowej wrześniowej pogodzie policjanci sprawdzają tropy, zabezpieczają ciała zamordowanych, zapoznają się z bogatą dokumentacją dotyczącą poprzednich zbrodni, ścigają podejrzanych, leczą odniesione rany i … zapewniają czytelnikowi kryminalną rozrywkę na wysokim poziomie. Cieszę się, że wydawnictwo zapowiada kontynuację tej serii. Kolejna książka o Drużynie A ukaże się jesienią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *